מקורה של המילה קרמיקה למקלחת הוא במילה יוונית שמשמעותה קדרות. בעידן העתיק השתמשו בכלי חרס שהיו עשוים מחומר קרמי שעבר שריפה והתקשה. תחום זה משמש גם כיום הן כמקצוע והן כתחביב יצירתי. בנוסף לכך משתמשים היום בקרמיקה ליצור אריחים, ריצוף, חיפוי קירות ועוד.

קרמיקה למקלחת אז והיום
 
בעבר היו אריחי קרמיקה נפוצים בבתים רבים. אלה אריחים נאים, קלים לניקיון אך פגיעים מאוד. כיום משתמשים באריחי קרמיקה חזקים ועמידים יותר מסוג גרניט פורצלן. אריחים אלה מגיעים במגוון עשיר של דגמים, צבעים, צורות מלבניות ועיצובים ולהם מראה מהודר ואלגנטי.
 
ייצור אריחי קרמיקה ו- ריצוף לבית
אריחי קרמיקה למקלחת לסוגיהם מיוצרים באופן תעשייתי. בסיס האריח עשוי חרס ועליו שכבות זיגוג וצבע. האריחים עוברים שריפה בחום גבוה, כמו כלי החרס בעידן העתיק.
 
יתרונות וחסרונות
 
לאריחי הקרמיקה יתרונות רבים וחיסרון עיקרי אחד. היתרונות הם מחירם הנוח, עמידותם בפני חומרים מאכלים, עמידותים לשחיקה, קלות העבודה בהם בזמן הריצוף ומגוון הדגמים והצבעים. החיסרון העיקרי הוא פריכותם. הם נשברים בקלות בעקבות מכות וחבלות. מכיוון שאריחי קרמיקה מיוצרים בתהליכים שונים, נמדד חוזקם ביחידות PEI – Porcelain Enamel Institute, הנעות מ-0 עד 5. אפס הוא הפריך ביותר ומתאים לקירות, 5 הוא החזק ביותר ומתאים לשטחים ציבוריים.
 
גרניט פורצלן
 
אריחי גרניט פורצלן הם שכלול של אריחי הקרמיקה שתכונותם החשובה היא העמידות שלהם. הם מופיעים במגוון עשיר של צורות מלבניות, דגמים וגדלים ומתאימים למטרות מגוונות, הן לבית והן מחוץ לבית, למשרדים ומוסדות וגם למפעלים תעשייתים. ביקרנו בחנות של בוטיק קרמיק והתרשמנו שאריחים אלה מקנים מראה עיצובי מהודר ואלגנטי לחדר שאותו הם מעטרים. יש לזכור שבשפת היום-יום מכונים בדרך כלל גם אריחים אלה בשם קרמיקה למקלחת. עלויות אם תקציבכם מוגבל ייתכן שתעדיפו לקנות עודפים, גם בחנויות יוקרתיות שבהן המלאי מתחלף במהירות, וכך תזכו לאריחי קרמיקה ייחודיים. יחד עם זאת יש לזכור תמיד לקנות לקנות כמות גדולה יותר של אריחים מהנדרש למקרה שאריח יישבר ולשימוש עתידי. בכל סדרת ייצור האריחים יוצאים שונים במקצת וקשה יהיה להשלים אריחים חסרים באריח זהה.